Menu

Dziennik Dawida W.

Wolność, Równość, Transparencja, LGBT, Media

Wolność słowa, mediów i informacji a tajemnica bankowa. #1 NIE DLA TAJEMNICY BANKOWEJ!

dwiktor73

Nie dla tajemnicy bankowej

Czy istnieć może wolność i demokracja bez wolności słowa, mediów i informacji? Należy zadać sobie to pytanie i na nie odpowiedzieć. Są osoby, które uważają, że należy ograniczyć wolność słowa i mediów. Niektórzy (jak PiS) proponują "unarodowienie" mediów. Jest to zły pomysł. Media muszą być wolne, a to oznacza, że nie można ich "unarodowić" ani upaństwowić. Należy dążyć do tego, aby media były niezależne od państwa, gdyż pełnią one rolę czwartej władzy, która ma monitorować trzy pozostałe i być bastionem wolności informacji. Dziś poruszymy temat tajemnicy bankowej, która pełni jedną rolę - chroni korupcję.

Należy zapewnić wolność informacji, gdyż to one często są jedyną drogą do utrzymania przejrzystości władz. Spójrzmy na Islandię, w której wolność słowa, mediów i informacji jest nieograniczona. Dzięki temu społeczeństwo islandzkie wie o tym, co się dzieje i jest świadome. Dodatkowo transparentność tamtejszych organizacji jest wysoka, a media są strażnikiem, który pilnuje, aby korupcja była zwalczana. Przykładem może być aresztowanie skorumpowanych bankierów wielu banków, jak np. banku Kaupthing. Dzięki nieograniczonej wolności informacji można było doprowadzić do tego, aby dyrektorzy banku zostali zatrzymani i otrzymali najwyższy wyrok jaki jest możliwy za oszustwa finansowe.

A jak wygląda sytuacja w Polsce? U nas niemożliwie byłoby ujawnienie oszustw finansowych banków. Dlaczego? Otóż w prawie istnieje zapis o tajemnicy bankowej, który to uniemożliwia upublicznianie danych bankowych. To daje bankom wolną rękę i doprowadza do samowoli bankierów oraz oszustw. Gdyby usunąć z zapisów w prawie karanie za złamanie tajemnicy bankowej moglibyśmy skutecznie walczyć z korupcją, gdyż to banki są jednymi z największych bastionów korupcji i oszustw. I to często właśnie banki przekupują polityków, aby ci robili to, co zlecą bankierzy. W Polsce banki są realną władzą i prowadzą do upadku gospodarczego.

16620338moneyinopensafeisolatedonwhite

Jeśli jednak usuniemy zapis mówiący o tajemnicy bankowej możliwe będzie skuteczne zwalczanie korupcji i wszczęcie śledztw przeciwko bankowym oszustom. Dodatkowo umieszczenie informacji w domenie publicznej, czyli danie dostępu do tych informacji każdemu sprawi, że oszuści finansowi zostaną ukarani. Należy otworzyć archiwa banków, które kryją wiele tajemnic. Koniec z brakiem transparencji. Jeśli chcemy, aby Polska nie upadła gospodarczo musimy osądzić o banki. A do tego konieczna jest likwidacja zapisów o tajemnicy bankowej, które zawierają między innymi zapisy o karaniu za upublicznienie danych. Nie dla tajemnicy bankowej! Tak dla transparencji!

Przykład tego, że tajemnica bankowa jest wykorzystywana przez banki do oszustw finansowych (kliknij).

 

Śledź mnie na Facebooku

© Dziennik Dawida W.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci