Menu

Dziennik Dawida W.

Wolność, Równość, Transparencja, LGBT, Media

Ochrona sygnalistów (whistleblowerów)

dwiktor73

whistleblower

Kiedy mamy na myśli transparencję organizacji nie zawsze myślimy o osobach, które ryzykują wiele, aby ujawnić korupcję, przestępstwa, oszustwa oraz innego rodzaju nielegalne działania, które szkodzą dobru publicznemu i łamią prawa człowieka. Spójrzmy może na kilka wycieków, do których doprowadzili sygnaliści.

Przykładem może być wyciek dokumentów ukazujących postępowanie z więźniami, którzy znajdowali się w Guantanamo. Tortury, nieludzkie traktowanie, znęcania się nad więźniami... To tylko część tego, co zostało ujawnione dzięki informatorowi, który przekazał dokumenty Wikileaks. Następstwa wycieku były ważne, gdyż więzienie Guantanamo zostało potępione przez organizacje walczące o prawa człowieka oraz przez ONZ. W Polsce też było więzienie, które było podobne do Guantanamo.

Chyba każdy słyszał o Bradleyu Manningu, który doprowadził do wycieku danych wojskowych, w tym nagrania (Collateral Murder) ukazującego jak amerykański śmigłowiec wojskowy ostrzeliwuje cywilów i dwóch bezbronnych dziennikarzy agencji Reutersa. Dzienniki wojenne Afganistanu i Iraku pokazały realia, które panują w tym regionie. Niezliczone przypadki ostrzałów, ostrzałów sojuszników, gwałtów, niszczenia wiosek, mordowania niewinnych cywili oraz inne zbrodnie wojenne zostały ujawnione, a społeczeństwa mogły poznać prawdę na temat tego, jak wygląda naprawdę wojna.

Herve Falciani, informatyk banku HSBC, ujawnił oszustwa finansowe klientów tego banku i to, jak HSBC Private Bank pomagał swoim klientom w unikaniu podatków, jak oferował usługi dyktatorom, mafii, handlarzom bronią, diamentami i nartkotykami. Skala oszustw była ogromna, dotyczyła całego świata. Także w Polsce były osoby, które korzystały z tych premiowych usług. Sam byłem współpracownikiem Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych i opracowałem serię materiału (SwissLeaks), którą można przeczytać tutaj.

Prawdziwa demokracja opiera się na prawdzie, transparencji, prawach człowieka i swobodach obywatelskich. Korupcja niszczy demokrację, niszczy społeczeństwo i wszystkie organizacje. Aby organizacje mogły być przejrzyste potrzebni są sygnaliści, którzy będą alarmować i ukazywać nieczyste działania organizacji, rządów, polityków, urzędników, korporacji, banków etc. Dlatego też należy stworzyć rozwiązania prawne, które pozwoliłyby chronić sygnalistów przed represjami ze strony państwa i korporacji. W Polsce za przekazanie materiałów np. dotyczących korupcji w banku można trafić do więzienie, gdyż banki wykorzystują zapisaną w prawie tajemnicę bankową. A prawo nie chroni sygnalistów.

Należy podjać działania, które stworzą prawną ochronę sygnalistów. Technologicznie ochrona istnieje, ale musi istnieć też prawna ochrona. I do tego będziemy dążyć.

 

Mój profil na Facebooku
Młodzi dla Lewicy
OpenTransparency

© Dziennik Dawida W.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci